eKonsey sayfasına nasıl giriş yapacağım?

Sağ üst köşede bulunan Üye Ol / Giriş Yap bölümüne girip buradaki bilgileri yükleyerek ve kendinize ait bir e-posta adresi ve gizli kalması gereken bir parola belirleyerek üyeliğinizi yapmanız gerekmektedir. Üye olma işlemini tamamladıktan sonra, giriş yap bölümünden sistemimize giriş yapabilirsiniz. 

eKonsey’e tanıdıklarım için başvurabilir miyim?

Hayır. eKonsey’de sadece kendinize ait bilgileri paylaşmanıza izin verilmektedir. Bu nedenle sadece danışmanlık hizmeti almak isteyen kişinin kendi adıyla giriş yapması gerekmektedir. Üye olan kişinin dışında üye olan kişi başka bir isimle başvuru yapamaz. Ancak 18 yaşından küçük reşit olmayan çocukların sağlık durumlarının danışılmasını anne ya da babası veya velisi yapabilir. 

Danışmak istediğim hastalığı nasıl bulacağım?

Hızlı arama bölümüne danışmak istediğiniz hastalığın adını yazarak danışmak istediğiniz sağlık sorununa ait değerlendirme sayfasına yönlendirileceksiniz.

Ya da hangi hastalık hakkında bilgi almak için başvurmak istiyorsanız hastalığın olduğu tıbbi disiplin bölümünün altındaki listeden ulaşabilirsiniz. Örneğin meme kanseri ile ilgili başvurmak istiyorsanız, Genel Cerrahi bölümündeki listeden Meme Kanseri bölümüne girebilirsiniz.

eKonsey’e danışmak istediğim hastalık durumu ile ilgili bilgilerimi kime ulaştıracağım?

eKonsey'e başvurmak istediğiniz hastalık bölümüne girince adınızın (hastanın adının) yazılı olduğu birçok kutucuktan oluşan bölümleri göreceksiniz.  Bunlar başvurmak istediğiniz haa-stalığınız, gelişimi, durumu hakkında çok önemli bilgileri bize verecek önemli sorulardır. Lütfen dikkatli şekilde doldurunuz. Örneğin, şikayetiniz ile ilgili belirti yoksa, diğeri denilen kutucuğun içine yazınız. Sistem olabildiğince kolay giriş yapılabilecek şekilde hazırlanmış olmakla beraber eğer girişlerde bir sıkıntı yaşıyorsanız info@ekonsey.com adresine karşılaştığınız sorunu yazabilirsiniz.

Bilgi almak istediğim hastalığıma ait raporlarımı nasıl ulaştıracağım?

Yaş, şikayet, hikaye gibi bilgilerinizi girdiğiniz bölümlerin altında “Elinizde Yapılmış Tetkiklerinizi İşaretleyiniz” başlıklı bir kısım gelmektedir. Elinizde yapılmış olan tetkikler ne ise bu başlığın altındaki bölümlerden bulup, karşılığında olan küçük kutucuğu işaretleyiniz. Bu işaretleme sonrasında elinizdeki raporların yüklenmesi gerekmektedir. Bunun için en alttaki “İleri” kutucuğuna tıklamanız gerekmektedir. 

Yükleme kısmına geçmeden önce elinizdeki raporların jpg, gif, png, zip, txt, xls, doc, txt, pdf, jpeg, docx formatında olması gereklidir. Cep telefonundan yükleme yapıyorsanız, yükleme aşamasına direkt geçebilirsiniz. Zira yüklemede direkt raporun fotoğrafını çekerek yollayabilirsiniz !!!

Elimdeki raporları başarılı şekilde yükledim. Bana bir uyarı gelecek mi?

Evet. Size e-posta adresinize raporlarınızın başarılı şekilde yüklendiği ve merkezimizdeki ilgili uzman hakem doktorumuza ulaştırıldığı bilgisi gelecektir. 

Elimdeki raporları başarılı şekilde yüklediğim ve eKonsey hakemi doktora ulaştığı bilgisi elime ulaşmadı. Ne yapmalıyım?

Lütfen sağ üst bölümdeki “Hesap Bilgilerim” kısmına giriniz. Buradaki “Tetkikler” bölümüne bakınız. Yüklemiş olduğunuz dosyaları oradan kontrol edebilir ve görebilirsiniz. Eğer yanlış bir dosya yüklediyseniz, silerek tekrar yükleyebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz raporların hiçbiri ya da bir bölümü yüklenmedi ise ya sistemimize uygun olmayan formatta bir dosya yüklemiş olabilirsiniz, ya da seçtiğiniz dosyayı yüklemeden ileri bölümüne girerek bir sonraki sayfaya geçmiş olabilirsiniz. Lütfen dosyaları tekrar silerek , baştan bir kere daha yüklemeyi deneyiniz. Eğer yine bir sorunla karşılaşıyorsanız info@ekonsey.com adresine karşılaştığınız sorunu yazabilirsiniz. Yetkililerimiz size en kısa zamanda ulaşarak destek sağlayacaklardır.

Sistem içinde yetkili ile nasıl temasa geçebilirim?

Hesap Bilgilerim bölümüne girerek, “Mesajlar” kısmından eKonsey hakem doktorumuz ya da koordinatörümüz tarafından size gelen mesajlarınızı okuyabilirsiniz ve bu mesajlara yanıt verebilirsiniz.  Eğer mesajlaşma kutularında bir sorun yaşıyorsanız lütfen sorun@ekonsey.com adresinden, yaşadığınız sistemsel sorun hakkında çözüme ulaşmak için, bize ulaşabilirsiniz.

eKonsey hakemi doktorumuz tarafından ek tetkik istendi. Ne yapacağım?

Hastalığınız ile ilgili teşhis amaçlı yapılmış olan elinizdeki tetkikler ile hem hastalığınızın durumu hem de tedavi önerisi konusunda net bir öneri verilemeyecek ise, sizden ek değerlendirme ve tetkikler istenebilir. Bu durumda sistem koordinatörümüz sizinle hızla temasa geçecek ve bulunduğunuz bölgedeki tanı merkezlerinde nasıl bir tetkik istendiği ve nasıl yapılması gerektiği konusunda size destek olacaktır. Eğer 24 saat içinde size ulaşan olmazsa lütfen info@ekonsey.com adresine mesaj ile başvurunuz.

eKonsey için ne zaman ödeme yapacağım?

eKonsey’e danışmak istediğiniz hastalığa bağlı yapılmış tetkikleriniz ve istenmiş ise yaptırdığınız diğer ek tetkikler bölüm hakemi doktorumuz tarafından incelendikten sonra, hastalığınızın durumuna göre hangi doktorlar ile konseyin yapılmasına karar verecektir. Raporlarınız sizin için toplanacak olan konsey doktorlarımız tarafından en kısa zamanda incelenecektir. Bu aşamada doktorlarımızın gerçekleştirileceği konsey tarih ve zamanı belirlencek ve size bildirilecektir. Bu aşamada konsey toplanmadan önce konsey için ödemenizi yapmanız gerekmektedir. 

eKonsey için nasıl ödeme yapacağım?

Size mesaj olarak eKonsey’in hangi tarih ve saatte toplanacağı bilgisi geldikten sonra, “Hesap Bilgilerim” bölümüne girerek “Ödeme Yap” kısmından ödemenizi yapabilirsiniz.